Usługi
Stomatologia zachowawcza
Endodoncja
Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zapalnie zmienionej, martwej lub zgorzelinowej miazgi (potocznie zwanej nerwem), a następnie szczelnym ich wypełnieniu materiałem biokompatybilnym. Stosujemy nowoczesne maszynowe narzędzia do opracowania kanałów, narzędzia do pomiaru długości kanału korzeniowego endometry oraz systemy do wypełniania kanałów. Prawidłowość przeprowadzenia zabiegu można ocenić natychmiast, wykonując zdjęcie rentgenowskie zęba w gabinecie. Bezpośrednio po zabiegu leczenia kanałowego i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy. Dolegliwości można złagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi.
Zęby leczone kanałowo ciemnieją i są mniej wytrzymałe od zębów zdrowych. Przyczyną tego jest pozbawienie ich miazgi zębowej – żywej części zęba, która odpowiada za kontakt zęba z resztą organizmu oraz pośredniczy w dostarczaniu tkankom zęba substancji odżywczych.
Stomatologia dziecięca
Pedodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży.
Zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla odpowiadających im później zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego powoduje przesunięcie się pozostałych zębów na zajmowane przez niego miejsce i zamknięcie przestrzeni przewidzianej dla jego stałego następcy. Może to powodować w przyszłości nieprawidłowe ustawienie zęba stałego i konieczność leczenia ortodontycznego. Ponadto zęby mleczne są bardzo podatne na szybko postępującą próchnicę, której nie leczenie może doprowadzić do bólu zęba oraz poważnych stanów zapalnych tkanek go otaczających. Konsekwencją tego jest zaburzenie rozwoju lub wyrzynania zębów stałych. Istotnym jest również fakt, że zęby mleczne mają wpływ na naukę prawidłowej wymowy, a ich przedwczesna utrata może spowodować seplenienie.
Ponadto dzieci są bardziej narażone na urazy zębów. W przypadku, gdy ząb uległ rozchwianiu, zmienił swoją pozycję, należy umieścić go na właściwym miejscu w jamie ustnej, zacisnąć szczęki (jako czasowe unieruchomienie zęba) i niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeżeli natomiast ząb znalazł się poza jamą ustną, należy opłukać go czystą wodą i umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną (ewentualnie ze śliną lub mlekiem) oraz natychmiast skontaktować się ze stomatologiem dziecięcym. Należy pamiętać, że czas odgrywa tu istotną rolę. Im szybciej skontaktujemy się ze specjalistą, tym bardziej wzrastają szanse na powodzenie leczenia.
Profilaktyka próchnicy u dzieci:
- lakowanie zębów polega na uszczelnianiu naturalnie występujących w zębach zagłębień i bruzd. Dzięki temu powierzchnia zębów staje się gładka, a dziecku łatwiej dokładnie umyć jamę ustną. Dzięki lakowaniu ryzyko pojawienia się tej choroby jest zredukowane o 90%. Lakuje się tylko zęby zdrowe, zarówno mleczne jak i stałe. Skuteczność lakowania zależy od tego jak długo utrzymuje się na zębach. Zwykle kilka lat, ale może się ścierać, dlatego zachęcamy do systematycznych kontroli.
- fluoryzacja polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni go bardzo odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej.
Protetyka
Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych. Utrata zębów jest nie tylko problemem estetycznym, ale również prowadzi do zmniejszenia wydolności żucia, zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych.
Oferta w zakresie protetyki stomatologicznej jest następująca:
1) Mosty
Most protetyczny jest uzupełnieniem odtwarzającym utracone zęby pacjenta, umieszczanym na stałe w jamie ustnej. Składa się z dwóch filarów – koron protetycznych, czyli nakładek założonych na oszlifowane i sąsiadujące z luką zęby – oraz przęsła odtwarzającego braki w uzębieniu.
Warunkiem niezbędnym do wykonania mostu protetycznego jest również wyleczenie zębów filarowych z próchnicy, a w przypadku zębów leczonych endodontycznie – prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów oraz brak zmian zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia. Każdy przypadek musi zostać oceniony indywidualnie przez dentystę, który sprawdza, czy warunki w jamie ustnej są wystarczająco korzystne dla zacementowania mostu.
2) Korony
To przypominające nakładkę uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować zniszczone zęby. Mogą poprawić ich kształt, kolor, wielkość, a także przywrócić im wszystkie niezbędne funkcje. Stosuje się je wówczas, gdy u pacjentów występuje np. duże, próchnicowe zniszczenie korony zęba, złamanie w wyniku urazu, przebarwienie tkanek. Korona jest zamocowana na stałe, nie można jej wyjąć z ust.
Korony porcelanowe na podbudowie stalowej – ze względu na swoje właściwości są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych . Wynika to z obecności metalu, który oczywiście nie jest widoczny pod porcelaną, natomiast zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności.
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej – do zalet tych koron należy zaliczyć przede wszystkim ich znaczną wytrzymałość pozwalającą zastosować je w odcinku bocznym jak i przednim. Uzupełnienia takie są bardzo estetyczne. Ponadto są biozgodne, dzięki czemu nie dochodzi do reakcji uczuleniowych (w przeciwieństwie do koron opartych na metalach). Do wad zaliczyć należy przede wszystkim dużą twardość, przez co może dochodzić do ścierania naturalnych zębów przeciwstawnych.
3) Wkłady koronowo - korzeniowe
To rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, który osadza się w uprzednio oczyszczonym oraz wyleczonym kanale korzeniowym zęba własnego pacjenta. Z jednej strony stanowi od pewnego rodzaju wzmocnienie zęba mocno zniszczonego przez próchnicę, z którego uratowana została jedynie część korzeniowa, z drugiej – stanowi podstawę, na której później osadza się koronę protetyczną.
Rozróżniamy 2 rodzaje wkładów koronowo – korzeniowych:
- wkłady koronowo – korzeniowe indywidualne tzw. „lane” – wykonywane ze stopu metali w laboratorium techniki dentystycznej.
- wkłady koronowo – korzeniowe standardowe – wykonane najczęściej z włókien szklanych modelowane w ustach przez lekarza.
4) Protezy szkieletowe
Ruchome uzupełnienia protetyczne, nieosiadającą. Prace nie są cementowane. Ze względu na obecność specjalnych podparć, protezy te osiadają tylko częściowo na śluzówce ,przenosząc sporą część obciążeń zgryzowych na własne zęby pacjenta. W efekcie, protezy szkieletowe są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, niż protezy częściowa akrylowe. Proteza szkieletowa górna posiada mocno ograniczone podniebienie. Natomiast proteza szkieletowa dolna, charakteryzuje się obecnością łuku podjęzykowego.
5) Protezy akrylowe ( całkowite i częściowe)
To ruchome uzupełnienia protetyczne, odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Jest ona alternatywą w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania innej protezy np. szkieletowej bądź pacjenta nie stać na wykonanie protezy innego rodzaju. Proteza akrylowa w przeciwieństwie do protezy szkieletowej oddziaływuje na całą śluzówkę, którą pokrywa co powoduje większe (w porównaniu z protezą szkieletową) zaniki wyrostka zębodołowego (kości) i jest znacznie mniej korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów.
6) Protezy akronowe
Nie posiadają metalowej konstrukcji i przypominają pod tym względem protezy osiadające. Od tradycyjnych protez osiadających różnią je to, że są elastyczne. Akron, z którego są wykonane to tworzywo termoplastyczne, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do tkanek w jamie ustnej. Proteza akronowa mocowana jest dzięki zaczepom trzymającym się na zębach pacjenta. Zaczepy te wykonane są także z akronu w kolorze dziąsła, a nie z metalu, co zapewnia lepszy efekt estetyczny. Im większa liczba zębów własnych pacjenta, tym lepsza retencja, stabilizacja i u trzymanie protezy w ustach. Akronowe protezy przeznaczone są dla pacjentów posiadających przynajmniej trzy własne zęby . Brak możliwości zamocowania w przypadku całkowitego bezzębia.
Protezy z akronu, w odróżnieniu od protez z akrylu, mają znacznie cieńszą powierzchnię, oraz trakcie procesu adaptacji, pacjenci mają mniej otarć i podrażnień niż w przypadku protezy akrylowej. Protezy z akronu nie są tak podatne na wsiąkanie oraz osadzanie się osadu jak w przypadku protez acetalowych i nylonowych.
Chirurgia stomatologiczna
Wśród wykonywanych przez nas zabiegów jest między innymi usuwanie zębów – zwane ekstrakcją. Przed każdym zabiegiem dentysta tłumaczy poszczególne etapy zabiegu i możliwe następstwa. W trakcie konsultacji przeprowadzany jest wywiad mający na celu sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta oraz wykonywane jest zdjęcie RTG.